Opublikowano

Oświetlenie do chłodni

Oświetlenie pojazdów ciężarowych powinno znosić duże przeciążenia, być wysoce pewne i zapewniać pewne podświetlenie aż do końca każdej jednej drogi, bowiem każdorazowe długotrwałe używanie żarówek do naczep i samochodów użytkowych bardzo często nadwyręża je.

tasma_samoprzylepna_3m_czerwona

Od niedawna przepisy wprowadzają ponadto mus oznaczania odblaskowego krawędziowego nowo zarejestrowanych w Polsce samochodów dostawczych. Oznakowanie odbijające światło krawędziowe od tyłu obowiązuje na ciężarówkach szerszych niż 2100 mm przynależących do kategorii N2 o największej masie całkowitej przekraczającej 7,5 t oraz N3 i O3 i O4.

Z kolei boczne musi być montowane na pojazdach o długości przekraczającej 6000 mm zaliczających się do kategorii: N2 o maksymalnej masie totalnej przekraczającej 7,5 t oraz N3, O3 i O4. W przypadku pozostałych grup aut, w tym też podwozia pojazdu ciężarowego z kabiną i ciągnika siodłowego odblaski jest niekonieczne, jednak nie instaluje się go na autach kategorii M1 i O1. Oznaczenie odblaskowe obrysowe może być wykonane przy użyciu linii ciągłych albo nieciągłych w kolorze białym lub żółtym. Oznaczenie refleksowe obrysowe zasadniczo polepsza widoczność ciężarówki w trudnych warunkach, przez co poprawia bezpieczeństwo na trasie.