Opublikowano

Termostat Danfoss Icon – Sterowanie PWM

Regulatory Danfoss Icon to nowe akcesoria dopisane do oferty w 2017 roku przeznaczone do podłogówki. Oferta Danfoss Icon opiera się na dwóch modelach. Podstawowy typ, w którym nastawiamy temperaturę i wskazujemy typ grzania podłogowego uzależniony od bezwładności cieplnej, jest bardzo prosty w funkcjonowaniu. Kolejne urządzenie posiada ekstra regulator tygodniowy oraz złącze na opcjonalny czujnik podłogowy. Daje to opcja automatycznego obniżania temperatur na noc i gdy jesteśmy poza domem według jednego ze wskazanych cykli tygodniowych. Z uwagi na to możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie. Ekstra czujnik temperatury podłogi warto zastosować, gdy:

– temperatura podłogi ma być stała,

– mamy zasilanie podłogówki z pieca o wysokich temperaturach (np. stałopalnego) i chcemy dopilnować, by nie przegrzać podłogi szczególnie, gdy jest wykonana z drewna.

Sterowanie PWM

Sterowanie szerokością impulsu (PWM) to najskuteczniejsza metoda sterowania obiegiem grzejnym o znacznej bezwładności cieplnej. Do takich układów grzejnych zaliczają się:

– wodna podłogówka

– podłogówka elektryczna

– wodne ogrzewanie podłogowe w starszych układach o znacznej pojemności wodnej

W odróżnieniu od zwykłego termostatu, jaki uruchamia się i wyłącza jedynie dla wybranej temperatury, regulator PWM funkcjonuje w inny sposób. Wybiera „okna czasowe” uruchomienia i wyłączenia układu grzewczego tak, aby podtrzymać temperaturę najbliżej wybranej temperatury i dogrzewa: niewielkimi impulsami wtedy, kiedy temperatura docelowa została uzyskana. Dzięki temu prędzej odpowiada na wahania temperatury, co skutkuje wyższą ekonomiką użytkowania. Regulatory Danfoss Icon mają możliwość sterować napędami elektrycznymi 230V o sumie mocy do 10W. Z uwagi na dobrą cenę można pokusić się o dostosowanie ich do grzania na prąd. Wystarczy zastosować mini przekaźnik z cewką na 230V i łączami o obciążeniu 16 A. Koszt takiego przekaźnika to ok. 16-20 zł. Zabieg taki polecamy zainteresowanym z orientacją elektrotechniczną.