Opublikowano

Grzejniki energooszczędne

W czasie otaczającego nas na co dzień prądu bycia „eko” motto energooszczędne zyskuje na wartości. Nabywcy poszukują sprzętu i urządzeń o najwyższych grupach energetycznych, a wytwórcy korzystając z tego angażują ogromne kwoty w marketing, by pokazać swoje wyroby jako oszczędnościowe, zużywające niewiele prądu, zużywające mało prądu itp.

Grzejniki na prąd jako sprzęty elektryczne również podlegają podobnym działaniom.

A prawda bywa niewyszukana: nie istnieją elektryczne grzejniki energooszczędne. Fakt, ze jest to jedynie puste hasło nietrudno sprawdzić w praktyce.

grzejnik elek

Całość wziętej energii elektrycznej zamienia się na ciepło i emitowana do pomieszczenia. Standardowe grzejniki elektryczne nie mają możliwości oszczędzania prądu.

Do testu potrzebne będą dwa grzejniki elektryczne o podobnej mocy grzewczej i dwa pokoje o podobnych wymiarach. W w jednym i drugim z nich montujemy grzejnik ustawiony na maksymalną temperaturę. W wybranym z pomieszczeń uchylamy okno, a drugi dokładnie zamykamy. Gdy minie 15 minut sprawdzamy rezultat eksperymentu.

Obserwacje są następujące: grzejniki energooszczędne w obydwu pomieszczeniach działały na swojej maksymalnej mocy, ale w pomieszczeniu, w którym było otworzone okno była odczuwalna znacznie mniejsza temperatura.
Niniejszy przypadek nakreśla, że najlepsze ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi i oszczędności energii zależą od zminimalizowania strat ciepła w pomieszczeniach, a nie od funkcjonowania grzejnika.