Opublikowano

Grzejniki: montaż i wybieranie – sprawy kluczowe

Będąc przy przedmiocie kaloryferów, tym razem zajmiemy się podstawami. Od czego należy rozpocząć, czyli na co zwrócić uwagę wybierając grzejnik do lokalu?

grzejnik purmo
Dobrze dobrane grzejniki dają gwarancję podwójnej oszczędności. Po pierwsze, przy zakupie, ponieważ zwykle wychodzi na jaw, że wystarczy wybrać mniejszy, a co za tym idzie mniej kosztowny grzejnik. Kolejna oszczędność wynika z skuteczniejszej pracy automatyki dedykowanej do kontroli temperatury – czym mniejsza pojemność układu (czyli mniejsze grzejniki), tym mniejsza ilość wody w układzie, czyli niższa bezwładność. Zawsze warto więc wybrać optymalnie – możliwie najmniejszy kaloryfer. To spowoduje, że nasz dom będzie ogrzany, a rachunki niższe.

Podstawową sprawą przy wyborze kaloryfera jest charakterystyka zapotrzebowania na moc grzejną pokoju. Zapotrzebowanie to zależy od wielu kwestii, m. in. : rodzaju budowli, zamontowanej izolacji, typu okien i wentylacji. Wzięcie pod uwagę wszystkich umożliwi na dokładne dopasowanie grzejnika do pokoju, w którym powinien pracować. Obecnie dostępne są również programy, które na podstawie szczegółów dotyczących instalacji szacują i dobierają grzejniki.

Egzemplifikacja:

Pokój o powierzchni 17m2 w budowli po remoncie izolacji ma zapotrzebowanie na moc około 80 W/m. Dokonując prostych kalkulacji okazuje się, że potrzebny grzejnik musi mieć moc zbliżoną do 800-1200W.

W tym momencie należy zdecydować się na konkretny typ kaloryfera i dobrać wielkością do lokalu, gdzie będzie umieszczony.