Opublikowano

Najazdy samochodowe

Do wspomagania załadunku ciężkich urządzeń stosuje się najazdy i przejazdy. Korzysta się nich głównie w sytuacjach, kiedy do pokonania jest jakaś przeszkoda na przykład klatka schodowa lub jako łącznik łączący miejsce załadunku z busem. Służą głównie jako trap do swobodnego manewrowania maszyn, drobnych pojazdów kołowych, gąsienicowych, paleciaków czy wózków inwalidzkich.

Wytwarza się je albo jako osobne tory i używa podwójnie a wtedy ich rozstaw zalezy od rozstawu kół wtaczanej maszyny lub jako jednolitą płaszczyznę, która pozwala na przemieszczanie na całej szerokości dostawczaka.

Przejazdy do wózków widłowych na rampę zrobione są najczęściej na określoną szerokość i są jednolitą płaszczyznę zrobioną z materiału zwiększającego tarcie albo są taką powłoką antyposlizgową pokrywane. Popularne zwłaszcza są rampy wytworzone z profili kształtowych z lekkiego aluminium, bowiem niewielka waga przy zachowaniu większej sztywności konstrukcji upraszcza ich składanie i korzystanie.

Lekkie i niekłopotliwe przejazdy aluminiowe przeznaczone do umieszczenia i rozładowania niewielkich pojazdów takich jak motocykle, małe traktorki ogrodowe itp. Dopuszczalny ciężar ładunku dwóch sztuk takiego przejazdu maleje wraz z jego długością, ale także ze wzrostem szerokości jednego najazdu. Trzeba przewidzieć, że wymiar roboczy przejazdu, po jakim przemieszcza się pojazd, jest trochę mniejszy od totalnej szerokości skrajnej.