Opublikowano

Cena burty aluminiowej

Przy remoncie lub modernizacji burty ładunkowej trzeba na wstępie określić kilka tematów. Zacznijmy od wymiaru pionowego burty, ponieważ od tego zależą koszty całości.

burty auto

Najtańszym posunięciem jest burta wysokości 400 mm, gdyż do tego celu można użyć fabrycznego profilu wykonanego w całości. W chwili, gdy burta ma mieć niestandardową wysokość, można użyć do konstrukcji desek aluminiowych o szerokości 100, 150 lub 200 mm. Części te łączy się ze sobą za pomocą systemu zatrzasków, które pozwalają na złączenie wszystkich elementów w jedną całość bez konieczności używania śrub czy nitów.

Kolejną sprawą jest to, czy chcemy burty malować, czy nie mają być niczym pokryte. Aluminium jest tworzywem, które łatwo się utlenia. Profile burtowe występują w dwóch wykonaniach: z aluminium surowego i anodowanego, które w procesie wytwarzania jest pokrywane warstwą ochronną zapobiegającą utlenianiu. Jeśli deski będą malowane, wybierz surowe aluminium, bo jest bardziej opłacalne, a przecież farba będzie stanowiła warstwę ochronną. Gdy chcesz uzyskać metaliczny wygląd burt, lepiej wybrać aluminium anodowane – droższe, ale już zabezpieczone.

Kolejny temat to kłonice. W samochodzie niewielkim, do 3 metrów, wystarczą słupki zewnętrzne, mocowane na narożnikach. Do pojazdu długiego warto użyć dodatkowo kłonice boczne rozdzielające burtę na mniejsze odcinki, dzięki czemu osobne segmenty burtowe będą lżejsze i lżej je będzie otwierać jednej osobie. By mieć sposobność załadowania z boku auta towarów dłużycowych, słupki boczne powinny mieć możliwość zdemontowania na czas załadowywania.
Do tego przeznaczone są kieszenie mocowane do obrzeża skrzyni.

Jeszcze jedną sprawą jest system łączenia burt. Można użyć zamknięć zewnętrznych mocowanych na powierzchni burty, ale korzystniej specjalny profil zakończeniowy umieszczany z boku zabudowy, zawierający już w sobie gniazdo z ryglem. Dzięki temu pojazd w trakcie jazdy nie posiada elementów wystających i stawia mniejsze opory aerodynamiczne.