Opublikowano

Niedrogie kotły dwufunkcyjne – ostatnia szansa

We wrześniu 2015 roku weszły w życie nowe przepisy, które wprowadziły dla wytwórców obostrzenia w zakresie udostępniania na rynek kotłów gazowych o efektywności poniżej 86 %. Wynikiem tego jest redukcja oferty w zasadzie jedynie do kotłów kondensacyjnych dla nowych układów centralnego ogrzewania. Do września 2018 warunkowo mogą być produkowane na wymogi UE kotły z komorą otwartą dwufunkcyjne, jakie w obecnych warunkach są podstawą przy wymianie pieca dwuobiegowego w mieszkaniu np:

– Kocioł gazowy dwufunkcyjny Beretta Quadra II 8-24kW

– Kocioł na gaz dwufunkcyjny Junkers Ceraclass 14-24kW

– Piec na gaz dwuobiegowy Vaillant atmoTEC pro 9-24kW

– Piec na gaz dwufunkcyjny Ariston Clas Evo 10-24kW

Również jedynie i wyłącznie do września 2018 na potrzeby UE będą wytwarzane tanie kotły z funkcją kondensacji o znacznej emisji związków azotowych, które są opcją dla pieców z komorą zamkniętą, jak na przykład.:

– Piec zasilany gazem dwuobiegowy Junkers Cerapur Midi 7-24kW kondensacyjny

Kotły gazowe tego rodzaju prawdopodobnie będą jeszcze jakiś czas obecne na rynku do wyczerpania stoków i będą mogły być instalowane. Podstawą jest tu wpis o „wprowadzeniu towaru do obrotu”. Jeśli towar jest na rynku (na stokach dystrybutora, salony sprzedaży) przed wyznaczoną datą, to może być legalnie sprzedany i zainstalowany. Co w sytuacji, kiedy skończy się zapas magazynowy? W obrocie pozostaną klasyczne piece z funkcją kondensacji wypełniające wyższe wymagania do efektywności jak i emitowania związków azotowych.Osoby, które będą wymieniały przestarzały kocioł dwufunkcyjny, będą zmuszone wydać więcej na zakup kotła kondensacyjnego, jak również przeróbki układu kominowego.