Opublikowano

Kable grzewcze z termoregulacją

Idealnym zastosowaniem na z dnia na dzień chłodniejsze dni zapobiegającym obladzaniu rurociągów są kable FreezeTec. Układ zaopatrzony w te przewody grzewcze będzie działał właściwie pod paroma warunkami.

kabel grze

Przekrój przewodu wodnego, na którą będzie osadzany kabel nie powinna być dłuższa niż 50 mm. Powinna być zastosowana ochrona na rurę, minimalnie 10 mm granicznie 20 mm. Ważne są również warunki w jakich jest prowadzony montaż. Ciepłota ogrzewanego rury nie powinna przekraczać 65 stopni, a najmniejsza temperatura miejsca instalacji -25 stopni. Kabel FreezeTec jest zbudowany z przewodu grzejnego z zainstalowanym na jednym końcu termoregulatorem, którego spektrum włączania wynosi +3 stopnie, a wyłączenie odbywa się przy +10 stopniach. Fragment grzewczy występuje o długości 2-3-5-7-10-15-21-30 i 42 m. Do każdego z przewodu grzewczego dołączony jest kabel zasilający o długości 1,5 m ukończony wtyczką.

Aby kable grzewcze działały skutecznie należy je dopasować, w zależności od przekroju rurociągu, zamontowanej izolacji oraz od maksymalnych temperatur ujemnych będących w miejscu montażu może wyniknąć, że pojedyncza wiązka przewodu nie jest skuteczna. Fabrykant przewodów grzewczych opracował stosowną na ten cel tabelkę. Po sprecyzowaniu potrzeby na dane rozwiązanie zabieram się od zamontowania termostatu. Powinien on być umieszczony w punkcie podatnym na najmniejszą temperaturę. Bowiem on będzie przesądzał o pracy całej instalacji. Gdy musimy zastosować kable grzewcze na rurociągi z PCV powinniśmy zamontować pod przewodem grzewczym samoprzylepny taśmę aluminiową, który chroni rurociąg przed możliwym przegrzaniem. Kolejno montujemy przewód grzejny.

Jeżeli z wyliczeń określono zastosowanie 1 nitki to montujemy ją u dołu rurociągu pod kontem 45 stopni i przyklejamy taśmą montażową. Kiedy z obliczeń zostało określone zastosowanie z nawinięciem montujemy tak by przewody nawzajem się nie stykały. Tak zainstalowaną instalację zaklejamy na całej długości pasem aluminiowym i izolujemy. Tak przygotowana instalacja da nam pewnie przeczekać całą zimę.