Opublikowano

Grzejniki podłogowe

Rozważając warianty armatury grzejnej w jakimś lokalu nierzadko bierzemy pod uwagę wyłącznie instalacje kaloryferowe lub ogrzewania podłogowe. Nie liczny jednak rozpatruje pomysły pośrednie. Rozwiązanie, które w części połączy obydwa rozwiązania w jedno – a mianowicie grzejnik podłogowy.

grzejnik-kanalowy-purmo f1p

Armatura ta umożliwia umieszczenie elementu grzejnego w wannie osadzonej w podłodze. Głębokość koryta występuje od 9 cm do 14 cm, szerokość od 18 cm do 42 cm, a kaloryfery kanałowe osiągają długość nawet do 3,5 metra. Lokalizacja instalacji jest, jak w standardowym grzaniu kaloryferów, na najchłodniejszej stronie pokoju. Modele mogą występować w wersji wyposażonej jedynie w radiator. Te rodzaje nie osiągają znacznych mocy grzewczych, ale często montowane są w przypadku znacznych przestrzeni ze szkła jak drzwi balkonowe lub po prostu ogromne okna. Ich zamontowanie zapobiega parowaniu na wielkich obszarach szklanych.

Typy zaopatrzone dodatkowo w wiatraczki pozwalają na wzrost wydajności grzejnika kanałowego poprzez przymuszenie obiegu powietrza przez radiator. Owy rodzaj wykorzystywany jest jako zasadnicze źródło ogrzewania w salonach. Przy armaturze tego rodzaju powinno się użytkować pewną zasadę. Element grzejny umieszczamy najbliżej otworu okiennego a kolejno wentylatory. Przy wyborze grzejnika kanałowego z nawiewem należy pamiętać o dokupieniu sterowników nie tylko po stronie centralnego ogrzewania, ale także po stronie powietrza. Wentylatory pobierają energię zasilającą są za z wykorzystaniem transformatora i elementu nim sterującego. Do sterowania po stronie centralnego ogrzewania wodnego należy zamontować głowice z kapilarą. Elegancji wykonaniu dają wszelakiego rodzaju kratki maskujące otwór wanny. W opcji mamy wersje wykonane z aluminium, buku czy dębu. Mogą występować z drążkami poprzecznie ułożonymi (co umożliwia zwijanie kratki) lub podłużnie ułożonymi. Modele z podłużnie ułożonymi drążkami mają mniejszą przepuszczalność cieplną. Dla zamaskowania niedoskonałości wykonania otworu wannowego należy zastosować kratkę z listwą kryjącą. Listwa L ukrywa wady realizacji otworu na wannę a listwa Z wyrównuje również jego poziom. Kratownice maskujące wykonane z listwami różnią się wielkościami od tych bez listew. Tak więc listwy Z czy L należy zlecać zamówienie z kratką.