Opublikowano

Jak zużyć nadwyżkę z fotowoltaiki

Wyjściem z sytuacji jest doposażenie budynku w elektryczne urządzenia, które będą mogły tą dodatkową energię z fotowoltaikiwykorzystać na przykład na podgrzewanie wody użytkowej, ogrzewanie lub chłodzenie domu, zastępując całkowicie lub częściowo posiadane już urządzenia. Moc typowych instalacji fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu domu może mieć 10kWp. Taka instalacja w przypadku typowej rodziny wykorzystującej energię do celów oświetleniowych i zasilania urządzeń AGD i RTV może być dwu, lub trzykrotnie za duża.

Przykładowe wartości nadwyżki oraz sposoby na jej zagospodarowanie:

Nadwyżka 2000 kWh:

– pozwala na ogrzewanie wody użytkowej tylko prądem dla cztero osobowej rodziny przez cały rok.

Można to zrealizować na kilka sposobów:

– dołożyć dodatkowe grzałki elektrycznej do zasobnika ciepłej wody użytkowej,

– nabycie bojlera elektrycznego lub stosowanie podgrzewaczy przepływowych elektrycznych.

Taką ilość energii można także wykorzystać na:

– ogrzanie pomieszczeń grzejnikiem na energię elektryczną dla kubatur od 20 do 40m2

– uzyskanie efektu ciepłej podłogi za pomocą mat grzewczych dla budynku o powierzchni 70 do 150m2

– trzecią możliwością jest wykorzystanie klimatyzacji na 100m2 do schłodzenia budynku w okresie letnim

Nadwyżka 4000 kWh: można ją zużyć na ogrzanie budynku:

– dogrzać dwa razy większą powierzchnię grzejnikami na prąd niż w poprzednim przykładzie lub rozdzielić tą nadwyżkę na potrzeby dogrzania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej

– interesującym rozwiązaniem jest również instalacja klimatyzacji z funkcją grzania; natomiast w okresie upałów ochłodzą budynek, a w okresie wiosny i jesieni spokojnie poradzą sobie z ogrzewaniem budynku wybudowanego kilkanaście lat temu o powierzchni powyżej 100m2.

Nadwyżka 6000kWh to już większa ilość energii i można ją spożytkować:

– montując piec na prąd do działającej już wcześniej instalacji grzejnikowej z piecem gazowym, olejowym lub stałopalnym – pozwoli on na ogrzanie pomieszczeń domu w okresach wiosny i jesieni.

– inwestując pieniądze w gruntową lub powietrzną pompę ciepła pod warunkiem, że w budynku mamy założone wodne ogrzewanie podłogowe; w w takiej okoliczności instalacja fotowoltaiczna omocy od 9 do 10kWp pozwoli dostarczyć energii do ogrzewania domu opowierzchni od 100 do 200m2 przez cały sezon.