Opublikowano

Nauka dla opornych, innymi słowy co to są kable grzejne?

Jakiś czas temu producent Elektra, wprowadziła na rynek rozwiązań grzewczych kable do ogrzewania i odmrażania. W skrócie rzecz ujmując taki kabel grzewczy, to rodzaj drutu oporowego o stałej mocy grzewczej umieszczonego w specjalistycznej powłoce, izolowanego ,a także ekranowanego.

Elektra-VC

W wyniku doprowadzenia do energii elektrycznej, dokonuje się w nim przemiana energii elektrycznej w ciepło, które następnie zwracane będzie do środowiska zewnętrznego. Kabel prócz tego zawiera kawałek zimny czyli zasilający. Właśnie ze względu na swoją budowę, kable grzewcze dzielą się na jednostronnie zasilane z kablem o dwóch żyłach. One są zasilane tylko na jednym końcu przewodu grzewczego.

Należy mieć w pamięci, że takich gotowych przewodów, nie należy przycinać jak również łączyć na styk lub w szeregu. Wyjątkiem od reguły są kable samoregulujące, o zasilaniu dwustronnym. To kable grzewcze w jakich jednożyłowy przewód grzewczy, posiada na obu swoich zakończeniach, odcinki do zasilania. Podłącza się je do zasilania z jednego i drugiego końca kabla ułożonego w pętlę. Zaletą takiego rozwiązania będzie niewielka średnica przewodu. Ten kabel grzewczy zmienia indywidualny wydatek ciepła w zależności od temperatury otoczenia. Wielkość oddawanego przez niego ciepła, wzrasta równocześnie ze spadkiem temperatury. Co istotne utrzymuje on prawidłową temperaturę na pełnej długości. Wykluczając tym samym zagrożenie przegrzania oraz przepalenia kabli w miejscach wzajemnego stykania ,a także krzyżowania. Własności technologiczne obu rodzajów przewodów grzewczych, wyznaczają ich właściwe wykorzystanie, o czym napiszemy już w kolejnej części.