Opublikowano

Odnawialne źródła energii jako baza domowych instalacji grzejnych

Odnawialne źródła energii to takie, których eksploatacja nie wiąże się z ich długotrwałym niedoborem, bo odnawiają się w stosunkowo szybkim tempie. To bogactwa naturalne, które pomimo nieprzerwalnego wykorzystywania odbudowują się od nowa, ponieważ przebiegi ich odtwarzania trwają krótko i nieustannie istnieją okoliczności, aby miały miejsce one w naturze.

Do odnawialnych źródeł energii wliczamy m.in.: promieniowanie słoneczne, wiatry, opady, ruchy wód, geotermię oraz biomasę.

Promieniowanie słoneczne jest najpopularniejszym źródłem energii odnawialnej. Do niedawna korzystanie z energii słońca było niezbyt opłacalne, ponieważ koszt założenia takiej instalacji był znaczny. Dzięki upowszechnieniu układu dofinansowania korzystanie z energii słoneczniej jest coraz popularniejsze. Instalacje grzewcze oparte są o solary wykorzystywane do grzania wody i fotowoltaniczne wykorzystujące energię słoneczną do wytwarzania prądu. Nowoczesne układy oparte o odnawialne źródła energii mają możliwość skorzystać nie tylko z maksymalnego nasłonecznienia, ale także z energii promieni rozproszonych. Z tego powodu panele fotowoltaniczne wytwarzają prąd choćby w pochmurne dni i deszczowe. Ma to wpływ na większą opłacalność instalacji.

Na naszym rynku coraz większą popularność zdobywają także elektrownie wiatrowe oraz pompy ciepła. Polska ma bardzo dobre warunki do wykorzystania energii wiatru oraz ciepłych wód podziemnych. Siła wiatru za pomocą turbin wiatrowych zamieniana jest w energię elektryczną i pożytkowana do zasilania budynków. Ciepło ziemi można spożytkować do produkcji energii użytkowej, czyli prądu i ciepła.

W przypadku układów grzejnych domowych do ogrzewania pojedynczego budynku można wykorzystać energię geotermalną z wykorzystaniem pomp ciepła. Mogą być one stosowane do klimatyzacji i ogrzewania wnętrza.