Opublikowano

Podłogówka jako najlepszy system grzewczy

Ogrzewanie podłogowe to nowatorskie podejście do ogrzewania, z udziałem którego podniesiemy komfort i znacznie obniżymy koszty ogrzewania budynku lub mieszkania. Testy pokazały, że ten typ ogrzewania to najlepszy dla użytkownika system ogrzewania biorący pod uwagę naturalny rozkład ciepłoty ciała.

ogrzewanie podlogowe

Przy grzaniu niskimi temperaturami, czyli podłogówką, kaloryferem jest cała powierzchnia podłogi, co ustanawia właściwy klimat. Cieplej jest przy posadzce, chłodniej w górnej części pomieszczenia. Dzięki temu w pomieszczeniu może być o 2°C zimniej niż w pokojach z klasycznymi grzejnikami, a mieszkańcy nie będą tego czuć. Jest to system wyjątkowo polecany dla osób chorych na alergię, ponieważ w pomieszczeniach z grzaniem w podłodze nie ma spalania oraz unoszenia się cząsteczek kurzu, a także zjawiska przesuszonego powietrza jak w przypadku ogrzewania z użyciem grzejników.

Skuteczność ogrzewania jest uzależniona w dużym stopniu od poziomu izolacji cieplnej podłogi. Dobra izolacja cieplna podłóg, ścian, dachu oraz szczelne okna zmniejsza zapotrzebowanie na energię cieplną i zwiększają opłacalność korzystania z układu grzewczego. Podłogówka wymaga posadzki, która nie stwarza wielkiego oporu cieplnego, np. kafelki ceramiczne, kamienne.
Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne może spełniać też rolę uzupełniającego układu grzejnego, czyli dawać tzw. „zjawisko ciepłej podłogi”.