Opublikowano

Siłowniki do klapy

Amortyzatory do klapy, zwane również sprężynami gazowymi, służą do ułatwienia uchylania o dużym ciężarze pokryw, klap bagażnika, włazów na dach i zawsze tam, gdzie bez nich amortyzatorów wymagane byłoby użycie nadmiernej siły.
Amortyzator pneumatyczną charakteryzują trzy najważniejsze elementy:
– siła podawana w Niutonach
– skok, czyli długość na którą porusza się tłok
– metoda montażu.

Budowa urządzenia jest relatywnie prosta, to stalowy rura z uszczelnionym tłokiem, a potrzebną moc otrzymujemy podczas składania przez dopompowanie gazu pod wybranym ciśnieniem.

silowniki auto

W stanie rozprężonym taka sprężyna jest rozsunięta, po użyciu siły tłok się wsuwa do środka, powodując ściskanie czynnika pneumatycznego w rurce, a po zmniejszeniu nacisku tłok wysuwa się znów. Z każdej strony amortyzator zakończona jest uchwytem typu oczko, przez dziurę w otworze przeprowadza się sworzeń wraz z trzymaczem.
Dzięki temu, że końcówki są gwintowane, da się zmienić uchwyt urządzenia na inny typ, co przydaje się głównie wtedy, kiedy przemieszczanie się sprężyny nie odbywa się tylko w tej samej płaszczyźnie. W trakcie zamocowywania należałoby jedynie pamietać o kilku podstawowych przykazaniach. Amortyzator gazowy należy mocować tłokiem do dołu, aby w końcu ruchu wykorzystać działanie hydraulicznej amortyzacji. Trzeba unikać jakichkolwiek narażeń mechanicznych. Na tłoczysku nie wolno pozostawiać jakiekolwiek śladów farby, ponieważ mogą one spowodować wycieki {płynu hydraulicznego|oleju.